Trwa ładowanie..

XV Warszawskie Spotkania Teatralne
3 grudnia 1979  –  12 grudnia 1979

15. Warszawskie Spotkania Teatralne

Po raz piętnasty odbywają się w tym roku Warszawskie Spotkania Teatralne. Mają więc szczególnie uroczysty, jubileuszowy charakter. Po raz piętnasty widzowie, miłośnicy teatru i twórcy stołeczni będą mogli zobaczyć najwybitniejsze osiągnięcia teatrów całego kraju i skonfrontować je z przedstawieniami scen warszawskich.
Wymagania stawiane w tym roku przedstawieniom dopuszczonym do tego przeglądu były – podobnie jak w latach poprzednich – wysokie. Dostąpiły tego zaszczytnego wyróżnienia, będącego zawsze nobilitacją scen uczestniczących w Spotkaniach, teatry Krakowa, Wrocławia i Gdańska, które również w ciągu ubiegłych 15 lat odgrywały w Spotkaniach decydującą rolę.
Szczególny charakter ma także repertuar tegorocznych Spotkań. Układa się on w ciąg przedstawień sztuk polskich o sprawach Polaków, poczynając od prezentacji dwóch arcydzieł naszej literatury romantycznej: Dziadów i Nie-Boskiej komedii, poprzez inscenizację sztuki współczesnego pisarza polskiego Tomasza Łubieńskiego pt. Koczowisko, której bohaterem jest nasz największy poeta narodowy Adam Mickiewicz, aż po widowisko pulsujące troską o losy Rzeczypospolitej, jakim jest Sen o Bezgrzesznej. Będzie to więc przegląd przedstawień charakterystycznych dla głównego nurtu zainteresowań teatru polskiego, jego obywatelskiego zaangażowania w sprawy
naszego kraju.
Teatr ten niesie zawsze wielkie idee i myśli, skłania do zastanowienia nad naszą przeszłością, nad teraźniejszością i przyszłością narodu, bywa dyskusyjny i sporny, lecz nigdy obojętny.
Trudno nam przewidzieć, jaki będzie odbiór poszczególnych przedstawień 15. Warszawskich Spotkań Teatralnych. Oddajemy je pod osąd wymagających, lecz sprawiedliwych warszawskich widzów, warszawskiej publiczności, jednej z najznakomitszych w Europie, przeświadczeni o tym, że nie zabraknie jej w tym roku autentycznych przeżyć i wzruszeń, które pozostaną na długo w jej pamięci.

Dokumenty

[b.n.]

Jan Kłossowicz, Rzecz dla teatru

"Dziennik Ludowy" z 14-16 grudnia 1979 (nr 280)

Agata Tuszyńska, Teatr myślący

"Kierunki" 1980, nr 1

Krzysztof Głogowski, Sukcesy i niepokoje

"Perspektywy" 1980, nr 2

Jaszcz, Piętnaste, jubileuszowe

"Polityka" 1980, nr 1

Małgorzata Dzieduszycka, Polaków portret własny w teatrze

"Słowo Powszechne" z 20 grudnia 1979 (nr 287)

Józef Szczawiński, Po XVI Warszawskich Spotkaniach Teatralnych

"Teatr" 1980, nr 3

Bożena Frankowska, “Reszta światłu i czasowi”

"Trybuna Ludu" z 21 grudnia 1979 (nr 300)

Jerzy Bajdor, Teatr konsekwencji

"Tygodnik Kuluralny" 1980, nr 1

Rita Gołębiowska, Jubileuszowe oklaski