Trwa ładowanie..

XXXIV Warszawskie Spotkania Teatralne
4 kwietnia 2014  –  14 kwietnia 2014

Szanowni Państwo,
jest mi niezwykle miło, że już po raz drugi mogę Was zaprosić na Warszawskie Spotkania Teatralne, festiwal polskich festiwali, przegląd przeglądów, którego idea zrodziła się w 1965 roku w Teatrze Dramatycznym, w głowie niezwykłego organizatora i dobrego ducha tego teatru, dyrektora Mieczysława Marszyckiego.
W ubiegłym roku na festiwalowych spektaklach odnotowaliśmy rekordową frekwencję, czyli ponad 10 000 widzów. Po raz kolejny okazało się, że warszawiacy kochają teatr i chcą wiedzieć, co wystawia się na scenach w całym kraju, że potrafią doceniać talent, profesjonalizm i inteligencję, i potrafią być krytyczni. Nie przeszkadzają im kolejki przy kasach, długie oczekiwanie na wejściówkę i siedzenie na schodach. Potrzebują święta
teatru.
W tym roku wspólnie z kuratorami – Zdzisławem Pietrasikiem i Markiem Waszkielem – proponujemy przegląd nie tylko najważniejszych i najciekawszych, ale też najbardziej różnorodnych przedstawień. Spektakle, które wywoływały na innych festiwalach entuzjazm, kontrowersje, nawet skandal.
W repertuarze tegorocznej edycji swoje miejsce znalazły i klasyka, i literatura najnowsza, a także spektakle, które krytycy okrzyknęli odważnymi scenicznymi eksperymentami. Znów na warszawskich scenach zderzą się odmienne estetyki, nurty, światopoglądy, konwencje teatru dla dorosłych i dla dzieci. Wychodząc też naprzeciw oczekiwaniom widzów, znacznie rozbudowaliśmy repertuar imprez towarzyszących. Wśród nich warsztaty,
koncerty, przegląd najważniejszych spektakli jednego z najbardziej autentycznie
eksperymentalnych teatrów – Teatru Malabar Hotel, kiermasz książek teatralnych, a na zakończenie festiwalu Monologi Jerzego Treli do granej na żywo muzyki Zbigniewa Preisnera. Wszystko po to, by w ciągu dziesięciu dni WST każdy wybrał coś dla siebie z bogatego wachlarza propozycji.
Chcemy też, aby dzisiaj, tak jak i dawniej, festiwal nie tylko promował twórców i kreował mody, ale też stał się punktem odniesienia dla teatromanów i środowiska teatralnego, a udział w Warszawskich Spotkaniach był dla teatrów z całej Polski nobilitacją.

Tadeusz Słobodzianek
dyrektor Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy